Jak pokochać prasowanie?

Nie warto tego ukrywać i zamiatać pod dywan… prasowanie to dla wielu osób jeden z najgorszych obowiązków domowych. Rozprasowywanie drobnych falbanek, kantów na spodniach, zakładek na koszulach i małych dziecięcych ubranek, nie dość, że trwa w nieskończoność, to jeszcze wymaga naprawdę sporego nakładu cierpliwości. Nie musi jednak tak wcale być! Tych kilka tricków znacznie ułatwi Ci rozprasowywanie ubrań, dzięki czemu nie będzie to dla Ciebie już więcej koszmarem.

Rozwieś porządnie pranie na suszarce

Jak się okazuje, aby ułatwić sobie prasowanie ubrań, należy więcej uwagi poświęcić jego rozwieszaniu na suszarce. Najczęściej wyjęte mokre ubrania z szafki wiesza się w pośpiechu na suszarce, nie patrząc, gdzie przebiega szef koszuli, i jak rozwieszone są spodnie. Jak się okazuje, jest to spory błąd.

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się T-shirty, bluzki i inne części garderoby. Materiał ten jest naturalny i miękki, ale również ulega zniekształceniom, szczególnie po praniu. Z pewnością nieraz zauważyłeś na desce do prasowania, że Twój T-shirt jest dziwnie poskręcany i nie da się go dobrze rozłożyć płasko na desce.

Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, mokre ubranie należy strzepnąć i dobrze uformować na suszarce. Co to znaczy? Kiedy pranie jest mokre, jest znacznie bardziej elastyczne. Możesz zatem dobrze rozciągnąć koszulki i dopasować szwy. Dzięki temu po wyschnięciu zachowują swój kształt i znacznie łatwiej rozłożyć je na desce do prasowania.

Wybierz właściwą deskę do prasowania

Deski do prasowania są różne. Możesz wybrać podstawowy model składający się z płyty wiórowej obciągniętej cienkim materiałem. Dostępne są także deski wykonane z płyty pilśniowej, ale pokryte gąbką, filcem i bawełnianym materiałem. Prasowanie na takiej desce jest znacznie łatwiejsze, ponieważ na ubraniach nie odciskają się nierówności pochodzące z deski.

Jeśli chcesz przyspieszyć prasowanie, wybierz deski, które pokryte są materiałem bawełnianym zawierającym aluminium. Co właściwie Ci to daje? Ciepło pochodzące od żelazka i przechodzące przez prasowane ubranie jest odbijane. Dzięki temu wraca do ubrania od drugiej strony. Efekt jest taki, że prasując ubrania tylko po jednej stronie, pozbywasz się wszystkich zagnieceń, także po drugiej stronie. Jak można szybko to obliczyć – w ten sposób skracasz czas prasowania średnio o połowę.

Ciekawym wyposażeniem domu są także mniejsze deski do rozprasowywania rękawów. Jeśli w swojej garderobie masz dużo koszul i nie lubisz, kiedy na rękawach robią się nieestetyczne kanty – tego rodzaju deski do rękawów będą strzałem w dziesiątkę.

Jak widzisz, prasowanie nie musi rodzić w Tobie od razu najgorszych skojarzeń. Wystarczy porządnie rozwiesić pranie na suszarce, aby zachowało jak najlepiej swój kształt, a prasowanie go będzie dużo łatwiejsze. Ponadto odpowiedni wybór deski pokrytej materiałem z zawartością aluminium pozwoli Ci skrócić czas prasowania nawet o połowę. Jeśli masz w domu dużo koszul – pomyśl o mniejszej desce do rękawów, która znacznie ułatwi ich rozprasowywanie.