Jak wziąć rozwód – poradnik

Rozstania związków małżeńskich są ciężkie. Wspólne lata spędzone razem i późniejsze rozstanie wymaga obowiązkowych formalności. Wzięcie rozwodu gdy posiada się wspólny majątek, dzieci czy firmę jest trudny i najlepiej wymagane jest tutaj wynajęcie adwokata. Skorzystanie z fachowej porady prawnej u adwokata czy prawnika pomoże nam zaoszczędzić czasu nad ewentualnymi formalnościami. W tym artykule dowiesz się jak wziąć rozwód z partnerem, ile kosztuje porada prawna i czy konieczne jest wynajęcie adwokata.

Ile kosztuje porada prawna

Porada prawna jest potrzebna by wiedzieć jaką taktykę wybrać przy wniesieniu pozwu o rozwód. Każde małżeństwo jest inne to znaczy mają dzieci, wspólny majątek lub nie. Właśnie to ustala się na pierwszej poradzie prawnej. Podstawowa porada prawna kosztuje w granicach od 100 do 300 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć sporządzenie odpowiednich dokumentów, które są obliczane indywidualnie od ich ilości. Jeśli potrzebujesz fachowej porady prawnej u renomowanego prawnika sprawdź Adwokat Kolczyk. Pan Andrzej Kolczyk posiada kancelarię prawną na terenie Dąbrowy Górniczej.

Jak wziąć rozwód krok po kroku

Na samym początku należy sporządzić pozew o rozwód i wnieść go do odpowiadającego miejscu zamieszkania sądu okręgowego. Jeśli złożona dokumentacja była odpowiednio skompletowana to wtedy sąd poprosi o zapłatę. Koszt wniesienia pozwu to zazwyczaj 600 złotych. Następnie należy oczekiwać na termin rozprawy sądowej. W dużych miastach zazwyczaj jest to nawet do pół roku, ale w niektórych miastach około dwóch-trzech miesięcy. Następnie należy oczekiwać terminu rozprawy sądowej. Później w zależności od specyfiki sprawy i formalności może być potrzebna jeszcze jedna, dwie lub kilka rozpraw w zależności czy małżonkowie chcą iść na ugodę czy nie.

Jak wziąć rozwód krok po kroku?

  1. Przemyśl czy naprawdę chcesz się rozwieść
  2. Zastanów się czy masz jeszczę więź uczuciową z druga osobą
  3. Dobrze przygotuj pozew rozwodowy
  4. Opłać pozew
  5. Zastanów się nad pozwem z orzeczeniem o winie – to przedłuży cały proces
  6. Pomyśl nad wysokością alimentów
  7. Nie kwestionuj władzy rodzicielskiej i kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem
  8. Nie wnoś o podział majątku 
  9. Dobrze przygotuj się do rozprawy
  10. Skorzystaj z porady prawnika lub radcy prawnego

Wynajęcie adwokata

Fachowy adwokat jest w stanie obronić nasza sprawę i sprawić, że sprawa rozwodowa skończy się po naszej myśli. Wynajęcie adwokata spowoduje, że przeprowadzona sprawa będzie poukładana i logiczna i nie będziemy zaskoczeni pytaniami przez sąd. Adwokat sprawi, że będziemy gotowi na rozprawę i czas jej będzie zdecydowanie krótszy niż jeśli broniliśmy się sami. Na samo wynajęcie adwokata do prowadzenia sprawy rozwodowej to koszt około 1500 złotych. Jest to koszt podstawowej rozprawy sądowej czyli bez tak zwanego orzekania o winie. Wiadomo, że cena może się różnić od lokalizacji czy renomy radcy prawnego.

Rozwód to bardzo ciężki czas dla obojga partnerów. Wynajęcie adwokata sprawi, że ten ból minie szybciej, a sprawa poprowadzi się na pewno po naszej myśli.