Jakie cechy powinna mieć dobra maska antysmogowa?

W ostatnich latach powietrze, którym oddychamy jest coraz słabszej jakości. Szczególnie dzieje się to w okresie zimowym, gdy podczas ogrzewania domów do atmosfery są uwalniane różne niebezpieczne związki chemiczne dla naszego zdrowia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest noszenie masek antysmogowych, które pozwalają nam ograniczyć ilość wdychanych niekorzystnych dla nas związków. 

Czym charakteryzuje się dobra maska antysmogowa?

W tej chwili mamy do wyboru sporą ilość tego typu masek, ale większość ludzi nie wie do końca na co zwrócić uwagę, gdy je wybieramy. Przede wszystkim ona powinna dobrze nam przylegać do twarzy, przez co nasze usta nie będą miały kontaktu z powietrzem zanieczyszczonym. Taka maska antysmogowa także nas chroni przed wirusami, przez co nosząc ją zmniejszamy ryzyko zakażenia się jakimiś groźnymi chorobami.  Należy przed jej kupnem zobaczyć, czy spełnia ona podstawowe normy wyznaczone przez Unię Europejską, jeżeli chodzi o takie zabezpieczenie się przed smogiem. Dobrej jakości maska musi mieć odpowiednie filtry, które zatrzymują związki niebezpieczne dla naszego zdrowia. Bez problemu powinna maska powstrzymać pył zawieszony. Niektóre maski antysmogowe mają taką kombinację filtrów, że udaje im się pochłaniać część związków organicznych unoszących się w powietrzu. Przy ich kupnie należy zobaczyć jakiej wielkości cząsteczki one filtrują.  Nie powinniśmy mieć problemu, aby wymienić w masce filtr, gdy będzie on już mocno zanieczyszczony. Taka maska antysmogowa ma jeden lud dwa zawory wydechowe, ale ich ilość jest zależna od konkretnego modelu. 

W jakich sytuacjach warto zakładać maskę antysmogową?

Wiadomo, że zazwyczaj będziemy z niej korzystać w okresie zimowym, gdy pojawia się w powietrzu duża ilość smogu. Warto ją zakładać, gdy chcemy uprawiać jakąś aktywność fizyczną, gdy panują takie warunki na zewnątrz. Dobrze jest kupować maski, które są dostoswane do danej aktywności, ponieważ wtedy najlepiej chronimy się przed wnikaniem niebezpiecznych związków. Można też ją zakładać, gdy będziemy chcieli po prosu spacerować podczas okresu, gdy jest niska jakość powietrza. Dobrze jest ją mieć założoną, kiedy mamy alergię lub astmę, ponieważ wtedy zmniejszamy ryzyko wystąpienia objawów tych dolegliwości, które będą spowodowane toksycznymi substancjami. Takie maski antysmogowe również pomogą nam w lepszej ochronie naszego zdrowia, gdy pracujemy kilka godzin na dworze, a mamy dużą ilość smogu w tym czasie. Zakładać ją należy również, gdy jesteśmy w mieście lub w kraju, w którym jest duży smog.