Jakie książki najchętniej czytają Polacy?

Czytelnictwo w Polsce ma swoje wzloty i upadki, ale wciąż można zauważyć pewne trendy wśród wybieranych przez Polaków gatunków literackich. Światowe bestsellery, polskie nowości wydawnicze, klasyka literatury – to wszystko znajduje swoich odbiorców. A jakie książki cieszą się szczególną popularnością?

Książki kryminalne: na szczycie list

Książki kryminalne to zdecydowanie jeden z ulubionych gatunków Polaków. Cechuje je zazwyczaj wartka akcja, intrygujące zagadki i napięcie trzymające czytelnika do ostatniej strony. Nic więc dziwnego, że tytuły autorów takich jak Camilla Läckberg, Jo Nesbø czy polscy mistrzowie pióra – Katarzyny Bondy, Remigiusza Mroza czy Marka Krajewskiego – cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Historie kryminalne, szczególnie te z elementami psychologicznymi lub thrillerem sądowym, potrafią przyciągnąć przed czytniki e-booków oraz tradycyjne książki szerokie grono odbiorców.

Literatura obyczajowa i romansowa

Chociaż polscy czytelnicy pokochali thrillery i kryminały, to nie należy zapominać o popularności literatury obyczajowej, która plasuje się na wysokich miejscach w rankingach sprzedaży księgarni. Powieści o miłości, rodzinie, przyjaźni czy poszukiwaniu samego siebie odnajdują swoich zwolenników w dużym zróżnicowaniu tematycznym. Pisarze tacy jak Nicholas Sparks, Daniel Steel czy Magdalena Witkiewicz zapewniają emocjonalne doznania i momenty wzruszenia, które przyciągają szczególnie czytelniczki.

Fantastyka: od klasyków do nowości

Polska ma szczególnie bogatą tradycję literacką w dziedzinie fantastyki. Twórcy tacy jak Andrzej Sapkowski z jego serią o wiedźminie Geralcie czy Jacek Dukaj, znany z bardziej filozoficznych rozważań na temat przyszłości i alternatywnych rzeczywistości, mają wierną rzeszę fanów. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa również literatura young adult, której przedstawiciele, tacy jak Suzanne Collins czy Veronica Roth, oferują młodzieżowe uniwersa pełne przygód i niebanalnych postaci.

Reportaże i literatura faktu

Wśród czytelników poszukujących głębszej refleksji nad otaczającym nas światem, wielką popularnością cieszą się reportaże i literatura faktu. Dzięki takim autorom jak Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert czy Ryszard Kapuściński, Polacy mogą odkrywać realia odległych krajów, a także zgłębiać ważne społecznie tematy. Ta kategoria literacka przeżywa w Polsce swoisty renesans, a zainteresowanie nią zdaje się nie słabnąć.

Podsumowanie

Polacy lubią różnorodność, a ich gusty literackie pokazują, że nie boją się sięgać po różne gatunki i eksperymentować z nowymi autorami. Niezmiennie jednak, książki kryminalne utrzymują silną pozycję w sercach polskich czytelników, oferując dreszczyk emocji i zagadki do rozwiązania, których tak chętnie poszukują na kartach książek. Od romansów po reportaże, Polska scena literacka oferuje bogactwo wyboru. Co istotne, Polacy coraz częściej sięgają po książki rodzimych autorów, dowodząc, że to, co polskie może równać się z najlepszymi światowymi tytułami. Czytanie może być przygodą, a książki – najlepszymi przewodnikami.

Materiał zewnętrzny