Karma dla szczeniaka – hit czy kit?

Odpowiednio zbilansowana ilość białka, tłuszczów i składników odżywczych – wszystko to musi zawierać wysokiej jakości pożywienie dla psów. Kluczowy jest nie tylko ich rodzaj, ale również proporcje, które w przypadku małych psów mają największe znaczenie. Dlatego stojąc przed koniecznością zakupu karmy dla szczeniąt, nie można pozwolić sobie na przypadek. Dorosłe zwierzaki mają inne wymagania pokarmowe niż ich szczenięcy towarzysze, stąd zaopatrzenie się w dobrą jakością karmę dla młodych psiaków okazuje się absolutną koniecznością.

Karma dla szczeniaka a karma dla dorosłego psa – czym się różnią?

Szczeniaki to wulkany energii. W przeciwieństwie do dorosłych pupili, które uwielbiają wielogodzinne wylegiwanie się na miękkim i ciepłym posłaniu, one ponad wszelką miarę cenią aktywność. Jak się okazuje, szczeniaki zużywają dziennie nawet dwa razy więcej energii niż w późniejszych latach. Dlatego pożywienie, które każdego dnia otrzymują, musi obfitować w odpowiednią ilość kalorii. Karma dla szczeniaka jest syta, ale również odżywcza. Już niewielka porcja pożywienia wystarczy, aby pokryć ich dzienne zapotrzebowanie na białko, wapń czy kwasy tłuszczowe.

Karma skrojona na miarę rasy psiaka

Czy samo kupno karmy dla szczeniaka wystarczy, aby mieć pewność, że każdego dnia otrzymuje to, co najlepsze? Jak się okazuje, nie do końca, ponieważ inne zapotrzebowanie energetyczne oraz odżywcze mają psy poszczególnych ras. W szczególności dotyczy to dużych psiaków. Ich intensywny wzrost oraz masa ciała w wielu przypadkach może doprowadzić do nadmiernego obciążenia układu kostnego i stawowego. Dlatego tak ważne jest, aby ich karma zawierała właściwą porcję wapnia, fosforu, ale również glukozaminy i chondroityny. Z kolei psy małych ras cechuje wzmożony metabolizm, stąd karmy dla szczeniaków muszą zawierać odpowiednią ilość kalorii, pokrywającą ich dzienne zapotrzebowanie na energię.

Karmy z wyższej półki receptą na zdrowie!

Konserwanty, sztuczne barwniki i wzmacniacze smaku to składniki, które są obecne nie tylko w artykułach żywnościowych dla ludzi, ale także dla zwierząt. Mając zatem na uwadze zdrowy rozwój swojego pupila, warto wybierać karmy dla szczeniaka od znanych i godnych zaufania producentów. Tylko wtedy można mieć pewność, że będą posiadały niezbędną ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Zwykle ich cena nie należy do najtańszych, ale jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że są nie tylko zdrowsze, ale również bardziej syte (przez co psiak, zjadając mniejszą porcję, może cieszyć się nią przez dłuższy czas), to szybko okaże się, że  wcale nie muszą stanowić tak dużego obciążenia finansowego.