Koloryzacja a… bezpieczeństwo fryzjera, czyli słów kilka o amoniaku

O profesjonalnej koloryzacji włosów mówi się przede wszystkim w kontekście jakości uzyskanego koloru, spektrum odcieni barw, a także ochrony włosa. Niestety, mało kto bierze tu pod uwagę bezpieczeństwo samego fryzjera, który w trakcie koloryzacji jest narażony na działanie silnych związków chemicznych.

O koloryzacji słów kilka

Profesjonalne, dostępne w sklepie fryzjerskie.pl kosmetyki fryzjerskie, a zwłaszcza środki do koloryzacji włosów, składają się z dwóch najważniejszych substancji składowych, to jest farby i specjalnego nośnika. Zadaniem tego ostatniego jest właściwe rozchylenie blaszek włosa, tak aby farba mogła wniknąć bezpośrednio do jego struktury. W roli nośnika wykorzystuje się często amoniak, który — choć jest dostępny w śladowych ilościach — może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia fryzjera.

Amoniak i jego właściwości

Amoniak to związek wodoru i azotu, który jest gazem o silnie toksycznych dla człowieka właściwościach. Warto zauważyć, że w farbach koloryzujących jego zawartość jest bardzo niska, w związku z czym są one bezpieczne dla osób, których włosy są koloryzowane. Oczywiście znacznie gorzej reagują na niego osoby uczulone na amoniak, ale trzeba uczciwie przyznać, że do tej grupy należy bardzo wąskie grono osób.

Praca w oparach amoniaku

O ile więc z perspektywy pacjentów kosmetyki koloryzujące są (raczej) bezpieczne, o tyle nie można tego powiedzieć o samych fryzjerach. W ciągu dnia doświadczony pracownik salonu fryzjerskiego może wykonać nawet kilka koloryzacji, co w istotny sposób naraża go na działanie oparów amoniaku. Co gorsza, problemu nie rozwiąże nawet regularna wentylacja wnętrza salonu. O ile można sobie na nią pozwolić latem, o tyle zimą jest ona co najmniej kontrowersyjna. Warto też podkreślić, że większość salonów fryzjerskich charakteryzuje się dość niską kubaturą i jak największą liczbą stanowisk.

Farby bez amoniaku

Odpowiedzią na ten problem jest wprowadzenie do produkcji farb pozbawionych amoniaku. Składają się one z nośnika, który nie ulatnia się do otoczenia, co ma przełożenie na bezpieczną pracę fryzjera. O ile zatem standardowe, zawierające amoniak preparaty mogą oddawać go do otoczenia nawet przez 40 minut od nałożenia, o tyle bezpieczne kosmetyki do salonu fryzjerskiego nie są już takie szkodliwe. Warto dodać, że alternatywny dla amoniaku i mający oleistą konsystencję nośnik, można łatwo zmyć za pomocą dostępnych na rynku środków pielęgnacyjnych.

Reasumując, rosnąca świadomość zawodowa fryzjerów sprawiła, że zawierające amoniak kosmetyki do koloryzacji włosów pojawiają się na rynku coraz rzadziej.