SSD Samsung 870 EVO 4 TB – dysk do zadań specjalnych

Jeszcze do niedawna w komputerach czy laptopach stosowano wyłącznie dyski HDD, które choć pojemne, były dużo wolniejsze od dzisiejszych standardu SSD. Obecnie wiadomo już, że to właśnie nośniki SSD wiodą prym wśród pamięci trwałych wykorzystywanych w komputerach i laptopach. Przykładem jest Samsung 870 EVO 4 TB – dysk, który zaskakuje szybkością.

Jakie są zalety dysku SATA SSD Samsung?

Na początek warto powiedzieć czym różni się dysk SATA 4 TB SSD od dysku HDD o tej samej pojemności. Najważniejszą różnicą jest budowa, która jest dużą przewagą nośników SSD i to właśnie za jej sprawą dyski te mają tak wiele zalet. HDD to dysk magnetyczny, w którego wnętrzu znajduje się ruchoma głowica, poruszająca się nad okrągłymi talerzami. To właśnie na tych talerzach zapisane są dane. SSD ma konstrukcję półprzewodnikową – nie posiada ruchomych elementów, co wpływa nie tylko na jego szybszą pracę, ale i trwałość. W jaki sposób? Otóż dyski twarde bardzo często ulegają awarii z przegrzania* – ruchome talerze obracają się i tym samym generują ciepło, które z czasem uszkadza nośnik. Dyski SSD SATA 4 TB ze względu na brak ruchomych elementów utrzymują niższą temperaturę, oferując jednocześnie większą wydajność**.

Szybkość to główna zaleta SSD Samsung 870 EVO 4 TB. Podczas gdy dyski twarde mogą osiągać prędkości zapisu na poziomie 50-120 MB/s, w przypadku SATA SSD Samsung wartość ta wzrasta do 560 MB/s odczytu sekwencyjnego oraz 530 MB/s zapisu sekwencyjnego***. Ponadto, dysk ten został wzmocniony technologią Intelligent TurboWrite, która zapewnia wyższą prędkość zapisu oraz lepszą wydajność.

A co świadczy o trwałości dysku SATA 4 TB? Przede wszystkim jego parametr TBW, który określa żywotność dysku SSD, a konkretnie – liczbę terabajtów, które mogą być zapisane na nim w ciągu całego okresu użytkowania. Warto pamiętać, że po przekroczeniu tej wartości urządzenie traci gwarancję producenta. W przypadku dysku 870 EVO jest to aż 2400 TBW w ramach 5 lat gwarancji**. Dużo? Nawet bardzo dużo!

Gdzie można wykorzystać dysk SSD Samsung 870 EVO 4 TB?

Obecnie dyski SSD takie jak SATA 4 TB wykorzystuje się przede wszystkim jako nośniki danych w komputerach stacjonarnych, laptopach czy serwerach. Za ich pomocą można przyspieszyć działanie starego komputera. Nawet jeśli nie obsługuje on najnowszego typu magistrali SATA, jesteś w stanie zwiększyć wydajność systemu aż 10- czy 15-krotnie. W praktyce oznacza to szybsze włączanie się komputera, sprawniejsze uruchamianie się i działanie wszelkich aplikacji, a także płynniejsze wykonywanie wielu operacji. Dyski SSD szczególnie przypadną do gustu graczom, którzy oczekują szybszego odpalania się gier i ładowania nawet najbardziej obszernych map.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Cecha ta wynika z budowy dysków HDD.

** Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4 GB/ WINTO RSS.

*** Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego dysku SSD oraz systemowego sprzętu i konfiguracji. Pomiary zapisu sekwencyjnego uzyskano w oparciu o technologię Intelligent TurboWrite. Konfiguracja systemu testowego: Intel Core i7-7700K CPU @ 4,20 GHz, DDR4 1200 MHz 32 GB, OS – Windows 10 Pro x64, Chipset: ASUS PRIME Z270-A. Wszystkie dane dotyczące wydajności uzyskano przy użyciu SSD jako dysku dodatkowego.**

**Gwarantowana wartość TBW dla 870 EVO: 150 TBW dla modelu 250 GB, 300 TBW dla modelu 500 GB, 600 TBW dla modelu 1 TB, 1200 TBW dla modelu 2 TB oraz 2400 TBW dla modelu 4 TB. 5 lat lub TBW, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Więcej informacji na temat gwarancji podano w załączonym dokumencie gwarancyjnym.