Top 5 fajnych sposobów na walkę ze stresem

Żyjemy w stresie to fakt niezaprzeczalny. O ile mała dawka stresu może mieć wartość mobilizacyjną, tak duży permanentny stres wpływa już bardzo negatywnie na zdrowie. Nie można zapominać, że nie każde źródło stresu można wykluczyć. Dziś podpowiemy Wam top 5 sposobów na walkę ze stresem i trzeba przyznać, że są to naprawdę fajne sposoby.

Sposób nr 1: relaks

Czasami małe rzeczy dają duże efekty i rzecz jasna nasz pierwszy sposób może nie wydaje się w żadnym stopniu bardzo imponujący, a jednak może pomóc. W tym przypadku mamy na myśli relaks. Codzienny stres rzeczywiście wpływa destrukcyjnie na zdrowie i samopoczucie. Dlatego też warto, a nawet trzeba znaleźć sposoby, aby w miarę możliwości go zredukować bądź też po prostu znaleźć chwilę dla siebie, podczas której zapomni się o nim. W takim przypadku oczywiście najlepszy będzie relaks. Jednak należy pamiętać, że relaks nie może być okazyjny, a wręcz przeciwnie, każdego dnia należy znaleźć czas, w którym się zrelaksujecie. Co najlepiej relaksuje? W sumie wszystko zależy od Was. Dla jednych relaksujące jest oglądanie seriali, a dla innych kąpiel czy masaż. Nie ważne co Was relaksuje, ważne abyście się zrelaksowali.

Sposób nr 2: hobby

Każdy człowiek powinien mieć swoje hobby, a jednak nie każdy je ma. Wiele osób uważa, że zwyczajnie nie ma na nie czasu, ale z drugiej strony nie trzeba wcale mieć tego czasu dużo, by je uprawiać. Możecie choćby postawić na układanie puzzli czy klejenie modeli samolotów. Możliwości jest znaczenie więcej. Dobrym hobby jest majsterkowanie czy nawet nauka języka obcego. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko zastanowić się, co Was interesuje i zacząć to robić. Relaksujące jest nawet kolorowanie. Choć kojarzy się to z wiekiem dziecięcym, to przecież nie ma w tym nic złego, że zaczniecie kolorować, tym bardziej, że Was to odstresowuje.

Sposób nr 3: hygge

Duńczycy uznawani są za najszczęśliwszy naród w Europie. A wynika to z faktu, że potrafią się cieszyć z drobnych rzeczy. Wielu z nich żyje zgodnie z filozofią Hygge, czyli właśnie filozofią szczęścia. A to szczęście można osiągnąć na wiele sposobów. Najlepiej tak jak Duńczycy czerpać radość z codzienności. W końcu kawa smakuje lepiej z pięknej filiżanki, a obiad, jeżeli jest estetycznie podany, także smakuje lepiej. Można też zająć się dekorowaniem wnętrza. W tym przypadku wystarczy postawić na małe dodatki, które rzeczywiście potrafią sporo zmienić. Doskonałym przykładem są choćby dekoracje z drewna. W końcu drewno jest piękne, ale też unikalne za sprawą widocznego rysunku słoi i sęków. Doskonałą dekoracją jest też ramka na zdjęcia w rozmiarze 15×21 cm. Oczywiście możecie do ramki włożyć też plakat. Możliwości je wiele. Piękna aranżacji dodają też dekoracyjne poduszki. Podążając za duńską filozofią szczęścia, trzeba pamiętać jak ważny jest minimalizm, ale też stawianie na rzeczy, które są funkcjonalne.

Sposób nr 4: odpuszczenie

Wiele osób bierze na siebie zbyt dużo obowiązków i niestety z tego powodu bardzo się stresuje. W końcu chce im sprostać. Ale czasem trzeba postawić kropkę i wreszcie zwrócić uwagę na siebie. Czasami więc warto odpuścić, a nie starać się za wszelką cenę sprostać zadaniom. Pomyślcie, że Wasze samopoczucie jest tak samo ważne jak innych. Weźcie więc ramkę 15×21 cm i namalowany przez Was plakat i zawieście na ścianie. Zróbcie sobie kawę latte w stylowym kubku, a potem zwyczajnie pooglądajcie śmieszną komedię. Od Waszego odpuszczenia świat się nie zawali, za to Wy zyskacie naprawdę sporo, bo czas dla siebie i mniejsze obciążenie stresem. Choć pamiętajcie też, że odpoczywać również musicie się nauczyć.

Sposób nr 5: ruch

Ruch to zdrowie – to takie oczywiste, ale z drugiej strony nadal zapominamy, jak ważną rolę pełni aktywność fizyczna. Pomyślcie tylko, że podczas wysiłku wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które redukują stres, ale też pozwalają w znacznym stopniu się odprężyć. Warto więc biegać, spacerować, jeździć na rolkach czy uprawiać ćwiczenia cardio. A skoro o zdrowym stylu życia mowa, to przypominamy też, jak ważna jest odpowiednia dieta. Powinna być oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw.