Kurkuma właściwości lecznicze
Data publikacji 27 listopada 2021
Kurkuma to przyprawa, którą pozyskuje się z korzenia rośliny z rodziny imbirowatych, czyli z ostryżu. Często mylona jest ona imbirem, ponieważ tak jak on również ma ostry smak. Mimo tego, że jest to głównie składni kulinarny, jej spożycie przynosi wiele pozytywnych efektów.
Co to jest kurkuma?
Kurkuma, czyli ostryż to roślina, która składa się z kłączy, korzenia oraz łodygi, które znajdują się pod ziemią. Kurkumę używaną w kuchni pozyskuje się dzięki zmieleniu korzenia lub kłączy ostryżu. Korzeń ten ma kolor żółty wchodzący w brąz, który przekrojony staje się bardziej pomarańczowy. To właśnie ze względu na smak, barwę i inne właściwości jest ona tak często stosowana w kuchni, medycynie, a także do produkcji kosmetyków.
Składnikiem odpowiedzialnym za właściwości kurkumy jest kurkumina, która ma pikantny smak oraz żółtą barwę. Jednymi z największych eksporterów kurkumy na świecie są kraje południowo-wschodniej Azji.
To właśnie ze względu na właściwości prozdrowotne, kurkuma jest tak bardzo cenionym składnikiem. Ma ona ogromny wpływ na prawidłową pracę mózgu, a także ma działanie przeciwzapalne. Kurkuma jest stosowana w kuchni indyjskiej, ponieważ nadaje potrawom charakterystyczny ostry smak oraz zabarwienie.
Kurkuma właściwości lecznicze
Kurkuma chwalona jest od wieków za swoje pozytywne działanie dla organizmu. Tysiące lat temu zaczęto ją stosować do łagodzenia bólu wynikającego z menstruacji. Ponadto jest to składnik, który zabija pasożyty oraz wpływa na schorzenia układu pokarmowego. Jej pozytywne działanie na wiele schorzeń związane jest ściśle, z tym że znajdują się w niej silne związki lecznicze, czyli kurkuminoidy, z których można wymienić najważniejszy, czyli kurkuminę. Kurkumina jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który ma właściwości przeciwzapalne. Substancja słabo się wchłania, więc powinna być spożywana z piperyną, która poprawia wchłanianie. Spożywanie piperyny ma również wpływ na funkcjonowanie organizmu, ponieważ wspomaga ona wydzielanie soków trawiennych w wielu narządach układu pokarmowego.
Jak często spożywać kurkumę?
Należy zaznaczyć, że spożywanie samych suplementów, w których znajduje się kurkumina, może nie wystarczyć do leczenia wyżej wspomnianych dolegliwości. Jednakże odpowiednia dieta, która idzie w parze z regularnymi wizytami w gabinecie lekarskim może jak najbardziej pozytywnie wpływać na organizm. Warto dodawać kurkumę do gotowanych codziennie potraw. Kurkuma z uwagi na fakt, że nie jest kaloryczna, powinna być dodawana nawet w niewielkich ilościach do gotowanych posiłków. Co więcej, w stu gramach kurkumy znajduje się 65 gramów węglowodanów, 8 gramów białka oraz 10 gramów tłuszczu, resztę stanowi błonnik, który jest składnikiem odżywczym poprawiającym trawienie.
Kurkuma nie zawiera tylko kurkuminy, w korzeniu tym znajdują się inne składniki odżywcze takie jak witaminy i minerały. Zmielony po ususzeniu ostryż zawiera składniki takie jak tiamina, niacyna czy kwas foliowy, a także witaminy w grupy B. Co więcej, kurkuma dodawana do gotowanych codziennie posiłków pozwoli dostarczać także witaminę E i K. W kurkumie znaleźć można wiele składników takich jak magnez, wapń, żelazo oraz sód i cynk. Wiele osób spożywa sam korzeń mimo tego, że smak może być dla niektórych odrażający. Co ciekawe na rynku dostępne są także preparaty, które zawierają kurkuminę, jednakże spożywanie surowego korzenia lub zmielonego jest bardziej ekonomiczne. Kurkumę świeżą znaleźć można w wielu marketach na dziale z warzywami i owocami. To właśnie ze względu na właściwości wspomagające trawienie i produkcje enzymów trawiennych warto włączyć kurkumę do codziennej diety. Ponadto kurkumina jest używana również do leczenia infekcji wirusowych.