Jak układać panele w poprawny sposób?

Układanie paneli podłogowych uważane jest za jedną z prostszych prac remontowych. Dzięki dostępnym w sieci poradnikom możliwe jest bezproblemowe ułożenie podłoża bez konieczności zlecenia tej pracy fachowcowi.

Panele podłogowe są bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Z tego też powodu są tak często wybierane na wykończenie podłogi. Składa się je bez użycia kleju, dzięki systemowi mocowania. To dlatego praca ta nie jest bardzo wymagająca. Wato, pamiętać o tym, aby całą pracą dobrze zaplanować, a szczególnie to, w jaki sposób zostaną ułożone panele. Jest to niezwykle ważne, wtedy gdy chce się wyeksponować łączenia, a także, jeśli ważne jest to, aby optycznie poszerzyć wąski, ale długi pokój. Po zdecydowaniu o tym, jak mają być ułożone panele, można przejść do następnego etapu, czyli do dokonania potrzebnych pomiarów. Należy więc wyliczyć ile rzędów paneli będzie ułożone. Warto pamiętać o tym, aby ostatni rząd nie był węższy niż 5-10 centymetrów, ponieważ w przypadku zbyt wąskiego potrzebne będzie przycięcie deski.

Co jest potrzebne do układania paneli?

Poza wybraniem odpowiednich paneli ważne jest również to aby zakupić wszelkie potrzebne narzędzia oraz materiały. Szczególnie ważne jest to, żeby podłoże przed położeniem paneli, wyłożyć dodatkową folią paroizolacyjną, a także podkładem izolującym, czyli matą piankową lub płytą pilśniową. Warstwa izolacyjna jest niezwykle ważna dla wyrównania nierówności podłoża, a także dla wyciszenia.
Warto pamiętać o tym, aby przed układaniem paneli w przypadku posadzek betonowych lub anhydrytowych, należy sprawdzić ich wilgotność. Nieodpowiedni poziom wilgotności będzie stanowił ogromny problem dla podłogi, na której mogą pojawić się wybrzuszenia i nierówności.

Jak układać panele?

Z uwagi na fakt, że panele mają specjalny system mocowania, ich montaż jest bardzo ułatwiony, poszczególne elementy są łączone ze sobą bez przytwierdzania ich do podłoża. Dzięki temu, że nie potrzebne jest wykonywanie mocowań klejem, układanie paneli jest niezwykle proste i szybkie. Jeśli współpracuje się ze zgranym zespołem, możliwe jest ukończenie prac nawet tego samego dnia. Ważne jest więc to, aby praca była dobrze zaplanowana. Należy mieć na uwadze fakt, że lepiej nie jest zaczynać pracy tego samego dnia, w którym przyniesie się materiały do domu. Panele muszą nabrać odpowiedniej temperatury panującej w mieszkaniu, z tego też powodu pracę najlepiej zacząć po dwóch dniach od przywiezienia paneli ze sklepu budowlanego.

Układanie paneli w skrócie

Wszystko należy zacząć od przygotowania podłoża, najważniejsze jest to, aby było ono równe, suche oraz czyste. Planując układanie materiału na starej podłodze, trzeba być pewnym, że podłoże to jest stabilne. Po przygotowaniu podłoża można przejść do układania folii oraz podkładu. Folię należy więc ułożyć na całej powierzchni podłogi, na której chce się układać panele, w ten sposób, aby zewnętrzne brzegi były wywinięte na ścianach. Należy je mocno docisnąć szczególnie w narożnikach. Nakładając na siebie warstwy folii paraizolacyjnej, należy robić to tak, aby nachodziły one na siebie i były połączone taśmą klejąca dla stabilizacji.
Na folii należy następnie ułożyć podkład izolujący, należy robić to tak, aby miejsca łączeń kolejnych warstw podkładu nie były w tym samym miejscu, w którym są łączenia folii paroizolacyjnej. Do łączenia można użyć taśmy klejącej, która pomoże w zniwelowaniu ślizgania się. Podkład izolacyjny w przeciwieństwie do folii nie musi nachodzić na ściany, ale jedynie do nich przylegać.