Czy warto kupić magazyn energii?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się rozwiązanie, jakim są magazyny energii. Wśród właścicieli jednorodzinnych domów jest to naprawdę modne rozwiązanie.

Jak działa magazyn energii?

Każdego powinien cieszyć fakt, że rośnie świadomość na temat magazynowania energii. Urządzenia magazynujące energię są interesujące dla osób, które inwestują w panele fotowoltaiczne. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają magazyny energii, a także gdzie znajdują zastosowanie. Główne zadanie tego magazynu to oczywiście gromadzenie bezemisyjnej energii, która została wytworzona w instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej.

W nocy lub godzinach wieczornych można wykorzystać zgromadzone nadwyżki energii. Dzięki temu można używać energii, którą wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna. To sprawia, że jest się całkowicie niezależnym od zakładu energetycznego. Koszty użytkowania domu też zmniejszają się do absolutnego minimum. Wiele osób nie ma pojęcia, który magazyn energii będzie pasować do domu jednorodzinnego.

Wybór jest jednak bardzo duży, dlatego nawet wymagający klienci powinni być zadowoleni. Kluczowe jest oczywiście dobowe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Kwestie magazynowania energii były już poruszane kilkanaście lat temu. Nie zmienia to faktu, że zasada działania magazynów energii cały czas dla wielu osób pozostaje tajemnicą. Instalacja takiego magazynu nie jest skomplikowana, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Oczywiście, jeśli nie czujesz się na siłach, to możesz skorzystać z usług zewnętrznej firmy.

Więcej informacji: https://litowe.pl/kategoria-produktu/magazyny-energii/

Zakup magazynu energii

Najlepiej zakupić magazyn u sprawdzonego i renomowanego producenta, który od wielu lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Wtedy można mieć pewność, że magazyn będzie wysokiej jakości i posłuży przez długi czas. Niezbędne jest także dostosowanie mocy pojemnościowej akumulatora do instalacji fotowoltaicznej. Jeśli magazyn będzie pracować efektywnie to jest szansa, że wykorzystamy nawet 100 procent zgromadzonej energii.

Dużą zaletą działania magazynów jest mocne zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej. Taka energia może być oczywiście wykorzystana w dowolnym celu. Przykładowo można jej użyć do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Jest to szczególnie ważne w okresie ograniczonego poboru energii. Zmiany pory roku oraz niekorzystne warunki atmosferyczne przyczyniają się w dużym stopniu do ograniczonego poboru energii. Dla standardowego domu jednorodzinnego powinien wystarczyć magazyn energii o pojemności 10 kWh.

Efektywność instalacji

Ważną rolę odgrywa także instalator, który musi przeprowadzić precyzyjny wywiad oraz audyt energetyczny. Istotne jest też sprawdzenie przebiegu obciążenia domu. Najważniejsza jest jednak ocena energochłonnych odbiorów, czyli sposobu ogrzewania oraz obecność płyt indukcyjnych. Jeśli optymalnie dobierzesz magazyn energii to możesz oczekiwać mniejszych kosztów i większej efektywności mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Trzeba pamiętać, że zbyt duży magazyn oznacza to dużo większe koszty, które są całkowicie niepotrzebne. Można śmiało powiedzieć, że kluczowym parametrem magazynu energii jest moc pojemnościowa urządzenia. Należy też dokładnie przemyśleć wybór akumulatora. Nie powinien mieć małej pojemności, ponieważ może wtedy nie współgrać z instalacją fotowoltaiczną.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem są magazyny energii o konstrukcji modułowej. Takie urządzenie umożliwia nawet rozszerzenie mocy pojemnościowej. Najważniejsze, żeby urządzenie posiadało certyfikaty bezpieczeństwa i spełniało standardy bezpieczeństwa. Ceny samych akumulatorów są niestety wysokie.