Farba do malowania płytek – jak wybrać najlepszą?

Zniszczone płytki skłaniają do zastanowienia się nad koniecznością przeprowadzenia remontu. Ten jednak nie zawsze znajduje się w centrum naszego zainteresowania choćby ze względu na koszty, jakie generuje. Na szczęście, często można uniknąć go korzystając z innego, mniej czasochłonnego i znacznie tańszego rozwiązania. Jest nim malowanie płytek nie bez przyczyny cieszące się rosnącą popularnością Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć dobrana w odpowiedni sposób farba do malowania płytek, warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę decydując się na jej wybór.

Najważniejsze cechy farby do malowania płytek

Malowanie płytek podłogowych i ściennych to stosunkowo nowa praktyka. Nic więc dziwnego, że nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie cechy powinna mieć przeznaczona do realizacji tego celu farba. Już na wstępie wypada podkreślić, że nie zaleca się korzystania w tym celu z farby, którą maluje się ściany. Rozwiązania przeznaczone do malowania płytek mają inny skład, charakteryzuje je także nieco inna powłoka. Z większą łatwością przyczepiają się też do płytek, co sprawia, że ich malowanie jest łatwe i nie sprawia trudności nawet tym osobom, które nie posiadają odpowiedniego przygotowania zawodowego. Korzystanie z oryginalnych farb dedykowanych do malowania płytek pozwala na zapomnienie także o innych niedogodnościach kojarzących się z malowaniem. Farby takie nie spływają, nie łuszczą się, a przede wszystkim – nie dochodzi do ich odwarstwiania się na kafelkach. Zdecydowana większość farb dostępnych dziś w sprzedaży zalicza się do rozwiązań wodoodpornych. Można je z powodzeniem szorować bez obaw o to, że ulegną uszkodzeniu podczas wykonywania czynności związanych z ich codziennym użytkowaniem.
A co z dylematem odnoszącym się do przeznaczenia farby do określonego rodzaju płytek? Producenci coraz częściej informują, że polecane przez nich rozwiązanie jest zalecane przy malowaniu płytek gresowych, marmuru lub płytek ceramicznych. W zdecydowanej większości przypadków kafelki, które są wykonane z odmiennych materiałów, charakteryzują się zbliżonymi do siebie właściwościami. Kupując farbę warto więc zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy powierzchnia płytek, które planujemy pomalować jest matowa, czy też połyskliwa. Szczególnie trudne może okazać się malowanie śliskich, nieporowatych powierzchni, które nie są przesadnie chłonne. W takim przypadku warto zastanowić się nad farbą dedykowaną do takich właśnie płytek.

Rodzaje farb do malowania płytek

Przeglądając ofertę producentów farb do malowania płytek bez trudu można dostrzec, że oferuje się nam dziś przynajmniej kilka ich rodzajów. Na pierwszy plan wysuwają się tak zwane farby dwa w jednym. Posiadają one właściwości, jakie charakteryzują farby dekoracyjne, a jednocześnie charakteryzują się cechami typowymi dla farby podkładowej. Budzą duże zainteresowanie przede wszystkim dlatego, że korzystanie z nich znacząco oszczędza czas przeznaczony na malowanie. Niestety, często są też droższe od bardziej klasycznych farb.
Farby do malowania płytek są też często dzielone w uwagi na ich skład. Baza kolejnych z nich nie zawsze jest taka sama. Przeważnie mamy tu do czynienia z żywicami poliuretanowymi, choć często stosuje się także żywice epoksydowe, akrylowe oraz polimocznikowe. Tu o największej popularności mówi się w kontekście farb akrylowych. Są one najłatwiej dostępne, kuszą przy tym kupujących swoją atrakcyjną cenę. Klienci mogą wybierać spośród wspomnianych już farb dwa w jednym, mogą jednak sięgać także po te z nich, które wymagają wcześniejszego zastosowania warstwy gruntującej.