Inspirujemy, z czym połączyć kamień na ścianie

Ściany ubrane w kamienne dekoracje doskonale wpisują się we wnętrzarskie trendy inspirowane naturą. Styl skandynawski, industrialny, rustykalny, a nawet glamour lubią kamienne akcenty. Zastanawiając się, z czym połączyć kamień na ścianie warto wziąć pod uwagę nie tylko różnorodność materiałów, ale także i barw.

Materiały, które współgrają z kamieniem na ścianie

Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi na myśl, gdy zadajemy sobie pytanie – z czym połączyć kamień na ścianie brzmi: z drewnem. To dobre skojarzenie, często stosowanie w kuchniach w stylu skandynawskim, gdzie dębowe blaty pięknie korespondują z czerwonym lub białym kamieniem.

Drewno, jako dopełnienie kamienia na ścianie, może pojawić się także na podłodze. Gdy zdecydujemy się, by pod stopami pojawiły się dębowe, bukowe czy sosnowe deski, warto na ścianach zastosować kamień dekoracyjny. Jego kolor to oczywiście indywidualna sprawa, ograniczona jedynie katalogiem dostępnych rodzajów klinkieru. Natomiast łącząc kamień na ścianie z drewnem na podłodze zachowamy balans w naszym domu. Ciepłe, brązowe drewno będzie pięknie kontrastować z antracytowym kamieniem lub gdy poszukujemy elementów, tworzących spójną gamę barw – z żółtym lub beżowym klinkierem czy cegłą.

Ściany wyłożone kamieniem stanowią mocny akcent w aranżacjach architektonicznych, dlatego też, gdy zdecydujemy się na wyłożenie marmurem lub trawertynem centralnej ściany w salonie czy przestrzeni pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami w kuchni, pozostałe ściany po prostu pomalujmy farbą.

Z czym połączyć kamień na ścianie? Z kolorem

W naszych wnętrzach często mniej znaczy więcej. Ozdabiając ściany kamieniem lub jego gipsową imitacją warto pamiętać o tej zasadzie i oprócz jednego wyraźnego fragmentu, na którym pojawią się marmurowe cegiełki pozostałe ściany pomalować jednolitą farbą. Możemy stworzyć monochromatyczne dekoracje ścienne, dopełniając antracytowe kamienie grafitową farbą lub zdecydować się na grę kontrastów i do białego kamienia dać ściany w kolorze intensywnej morskiej zieleni czy czekoladowego brązu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.

Projektanci wnętrz, którzy najlepiej wiedzą z czym połączyć kamień na ścianie, niejednokrotnie decydują się na aranżacje oparte na barwach ziemi. Łupki, trawertyn lub wapień proponują więc łączyć z kolorami takimi jak beże, szarości, pastelowe zielenie oraz brązy.

Stylowe dodatki do kamienia na ścianie

Cegła, klinkier i kruszone minerały gdy się pojawiają na ścianie definiują najważniejsze miejsce w salonie czy korytarzu. Skomponowane z odpowiednim kolorem ściany i rodzajem podłogi będą tłem do naszego codziennego życia. Dlatego też wkrótce w domu pojawią się dodatkowe elementy wyposażenia – półki, karnisze, kanapy, lampy ścienne…

Dobór dodatków do kamienia na ścianie jest zależny do stylu, jaki wybraliśmy – do loftowej, kamiennej ściany będą pasować czarne metalowe półki, do stylu skandynawskiego sofy na drewnianych nóżkach, a do stylu glamour abażury z połyskujących tkanin.