Jak wykonać łączenie paneli z płytkami?

W nowoczesnych aranżacjach łączenie paneli z płytkami to bardzo popularne rozwiązanie. Dzięki niemu można w jednym pomieszczeniu stworzyć kilka oddzielnych stref, podkreślając każdą z nich innym typem podłogi. W jaki sposób łączy się panele podłogowe i płytki ceramiczne? Poznaj rodzaje łączeń!

Łączenie paneli z płytkami – gdzie warto?

Efektowne połączenie ze sobą dwóch materiałów podłogowych – paneli oraz płytek – może sprawdzić się w wielu wnętrzach. To chętnie wybierana metoda wykończenia podłóg w dużych, otwartych przestrzeniach.

Najczęściej łączenie paneli z płytkami wykonuje się w salonach z kuchnią. Wtedy w części kuchennej układa się płytki ceramiczne, które są łatwe w utrzymaniu w czystości, natomiast w salonie montuje się bardziej eleganckie panele podłogowe – drewniane, laminowane, winylowe.

Takie rozwiązanie sprawdza się także w miejscach, gdzie pomieszczenia łączą się z korytarzem, klatką schodową, przedpokojem, łazienką.

W efekcie łączenie paneli z płytkami to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie czystości i optycznie rozdziela od siebie strefy w otwartych przestrzeniach.

Metody łączenia paneli z płytkami

Aby wykonać łączenie paneli z płytkami, można wykorzystać kilka metod. Wśród nich znajdują się poniższe:

1. Łączenie paneli z płytkami za pomocą listew
To najczęściej wybierany i najprostszy sposób łączenia, który pozwala na uzyskanie estetycznego efektu. Do tego celu można wykorzystać specjalne listwy łączące panele z płytkami, czyli listwy łączeniowe, które występują w różnych kolorach.

Listwy łączeniowe wykonuje się ze stali lub z aluminium i pozwalają one na uzyskanie trwałego, estetycznego połączenia z zamaskowaniem szczeliny. Dostępne są także listwy, które mogą być wyginane w łuk, dlatego umożliwiają osiągnięcie zaokrąglonego połączenia płytek i paneli.

Minusem tego rozwiązania jest widoczność listwy, dlatego w miejscach, gdzie nie ma być ona widoczna, stosuje się inne rozwiązania.

2. Łączenie paneli z płytkami z użyciem akrylu
Wtedy, gdy łączenie paneli z płytkami ma być niewidoczne, stosuje się akrylowy wypełniacz szczelin. Określany jest także jako pafudima. Nie zawiera on silikonu, szybko schnie, a także pozwala na szlifowanie i malowanie.

Zastosowanie masy akrylowej sprawdza się w przypadku różnych typów podłóg, między innymi desek podłogowych, parkietów drewnianych, paneli winylowych oraz laminowanych. Doskonale nadaje się do łączenia z płytkami o nietypowych kształtach, na przykład z płytkami heksagonalnymi.

Minusem akrylu jest podatność na kruszenie ze względu na niską elastyczność. To powoduje, że szczelina może po pewnym czasie wymagać wymiany na nową.

3. Łączenie paneli z płytkami z wykorzystaniem korka
Trzecią opcją na łączenie paneli z płytkami jest wykorzystanie naturalnego korka. W sprzedaży można znaleźć gotowe listwy korkowe, które mają różną szerokość. Drugą opcją jest zastosowanie korka w płynie – elastycznej masy z dodatkiem korka, która nanoszona jest za pomocą pistoletu pneumatycznego w szczelinę.

Korek do łączenia paneli podłogowych z płytkami ceramicznymi wyróżnia się wysokim poziomem elastyczności, dlatego nie pęka pod wpływem zmian temperaturowych oraz wilgotności. Minusem listew korkowych jest możliwość ich wykruszania się, natomiast masy elastyczne z korkiem cechują się większą trwałością.

Jak połączyć płytki i panele w drzwiach?

Gdy połączenie paneli wraz z płytkami ma znajdować się w miejscu, w którym zamontowane są drzwi, najczęściej używa się do tego celu listew progowych, na przykład wykonanych z aluminium, stali.

Można także zastosować łączenia z akrylu oraz z masy korkowej lub listwy korkowe.