Jak zrobić ocet jabłkowy krok po kroku

Ocet jabłkowy jak powszechnie wiadomo ma mnóstwo drogocennych właściwości zdrowotnych, dlatego też warto jak najszybciej wprowadzić go do swojej codziennej diety. Warto wspomnieć także o tym, że ocet jabłkowy wbrew pozorom doskonale nadaje się nie tylko do picia. Bardzo wiele osób stosuje go zewnętrznie na skórę i włosy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak zrobić ocet jabłkowy domowymi sposobami.

Domowy ocet jabłkowy od a do z

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że ocet jabłkowy robi się naprawdę sam, dlatego też praktycznie każdy sobie z nim poradzi. Przygotowanie octu jabłkowego trwa kilka minut. Niestety na gotowy produkt do spożycia trzeba nieco poczekać. Cały proces fermentacji zakończy się po około 6 tygodniach. Im dłuższa jest fermentacja, tym oczywiście lepszy jakościowo produkt końcowy można uzyskać.

Jakie składniki?

Aby przygotować domowy ocet jabłkowy w pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za jednym kilogramem świeżych i dorodnych jabłek. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto postawić na owoce z własnego sadu albo sprawdzonego źródła. Godne uwagi są później dojrzewające jabłka. Mowa tutaj między innymi o malinówkach, antonówkach albo renetach. Drugim składnikiem jest cukier. Do jednego kilograma jabłek dodajemy 5 łyżek cukru. Sięgnąć można nie tylko po biały, ale również po trzcinowy cukier. Wiele osób zastępuje cukier zdrowym miodem. Ostatnim składnikiem jest litr wody przegotowanej lub przefiltrowanej.

Sprawdzony przepis na ocet jabłkowy

Pierwszym zadaniem jest pokrojeniem jabłek na ćwiartki i ułożenie je w słoiku. Im drobniejsze kawałki jabłka, tym oczywiście więcej będzie można zmieścić. Pamiętać należy o tym, że można dodawać jabłka nieobrane z gniazdami i pestkami. Drugim zadaniem jest rozpuszczenie cukru w ciepłej wodzie, a następnie wypełnienie słoika. Pozostawić należy około 10 cm wolnej przestrzeni. Następnie przykrywamy słoik specjalną gazą i obowiązujemy dokładnie sznurkiem. Tak przygotowany słoik można odstawić do ciepłego i ciemnego pomieszczenia. Pamiętać należy o tym, że wszystkie jabłka muszą być zanurzone w wodzie. Jeżeli jabłko będzie na powierzchni to niestety może pojawić się pleśń.

Cenne wskazówki

Przez pierwsze dni fermentacji warto przynajmniej raz dziennie dokładnie przemieszać płyn. W zadaniu tym pomoże drewniana łyżka. W ten prosty sposób zadbamy o dopływ tlenu, dzięki czemu fermentacja znacząco się ułatwi. Jeżeli na jabłkach pojawi się brązowy kolor to można zrezygnować z mieszania. Pierwszy etap produkcji dobiegnie końca, gdy jabłka opadną na samo dno słoika i przestanie się wytwarzać charakterystyczna piana. Po około 2-3 tygodniach można przecedzić ocet przez gazę albo dość gęste sitko bezpośrednio do czystego słoika. Tak przygotowany ocet jabłkowy należy pozostawić w chłodnym miejscu na kilka dni do momentu sklarowania. Jeżeli przygotowany płyn ma żółty odcień i jest dość mętny to mamy wyraźny sygnał, że nadaje się do picia. Najlepiej przelać go do wcześniej przygotowanej butelki. W zależności od preferencji do przygotowanego octu można dodać miodu albo soku jabłkowego.