W jaki sposób można sprawdzić numer vin za darmo?

Numer VIN to oznaczenie identyfikacyjne pojazdu. Jest on umieszczony w kilku miejscach pojazdu, a jego sprawdzenie online dostarcza wielu cennych informacji na temat historii pojazdu oraz jego stanu technicznego.

Numer VIN

Jak wspomniano powyżej, numer VIN to oznaczenie, które pozwala zidentyfikować dany pojazd. Co ciekawe, w oparciu o numer VIN można uzyskać informacje dotyczące nie tylko historii pojazdu, ale również jego koloru czy rodzaju wyposażenia.

Dlaczego ważne jest sprawdzenie numeru VIN?

Z uwagi na to, że statystycznie co trzeci wystawiony w Polsce na sprzedaż używany samochód jest powypadkowy sprawdzenie jego historii jest niezwykle ważne. Co więcej, powinno być ono robione również z uwagi na możliwość cofania liczników. Ten proceder został nieco ukrócony przez wprowadzenie bazy CEPiK 2.0 i przepisów, które zobowiązują diagnostów do rejestracji przebiegu pojazdów podczas ich okresowej kontroli lecz niestety nadal ma miejsce. Ponadto, sprawdzenie numeru VIN jest bardzo ważne w celu zapobiegnięcia zakupu kradzionego auta. Należy podkreślić, że w przypadku zakupu tego typu pojazdu za gotówkę, szanse na jej odzyskanie są zazwyczaj znikome. Sprawdzenie numeru VIN pozwala również na zapoznanie się ze stanem technicznym pojazdu oraz uniknięcia zakupu pojazdu z wadą. Mimo obowiązku sprzedawcy w zakresie rękojmi wobec kupującego w praktyce udowodnienie jego celowego wprowadzenia w błąd kupującego jest bardzo trudne.

Gdzie można sprawdzić numer VIN za darmo?

Numer VIN można sprawdzić nieodpłatnie na rządowej stronie: https://historiapojazdu.gov.pl. Ma on formę bezpłatnego raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów. W celu dostępu do informacji należy uzupełnić dane dotyczące numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Na stronie umieszczone są informacje dotyczące miejsc, w których można znaleźć potrzebne dane. Raport obejmuje między innymi: markę i model pojazdu, rok produkcji oraz dane na temat badania technicznego, w tym statusu jego ważności, daty i miejsca wykonania czy stanu licznika na dzień badania. Ponadto, w raporcie umieszczona jest informacja na temat aktualnej polisy OC. Zaletą systemu jest jego łatwa dostępność. Wadą natomiast konieczność podania numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji. Takie informacje nie są zamieszczane w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży pojazdów. Ponadto, brak woli ich udostępnienia przez sprzedawcę powinien wzbudzać obawy kupującego co do stanu technicznego pojazdu.

Odpłatne sprawdzenie historii pojazdu

Na rynku obecne są serwisy, które oferują sprawdzenie historii pojazdu. Klienci są nakłaniani do korzystania z tych serwisów poprzez ofertę darmowej usługi. W rzeczywistości wymaga ona jednak poniesienia opłaty. Z usług tego typu podmiotów warto korzystać w sytuacji, w której bezpłatny raport dostępny na stronie rządowej nie rozwiewa wszystkich wątpliwości kupującego. Ponadto, w tym raporcie nie są ujmowane na przykład pojazdy sprowadzone z USA. Wówczas dane dotyczące historii pojazdu dostępne są jedynie w formie płatnej. Cena podstawowego raportu wynosi kilkanaście złotych, pełnego – ponad sto złotych. W przypadku aut pochodzących z USA cena może sięgać nawet prawie dwustu złotych. Należy również pamiętać o tym, że baza CEPiK zawiera informacje obejmujące okres od 2014 roku. W przypadku starszych pojazdów konieczne jest zatem uzyskanie płatnego raportu. Należy również pamiętać o tym, że podczas zakupu pojazdu należy wykazywać się ograniczonym zaufaniem wobec sprzedawców oraz korzystać z pomocy wiarygodnych mechaników, którzy zweryfikują stan auta jeszcze przed dokonaniem jego zakupu.