Jakie są źródła witaminy B12?

Witamina B12 nazywana również czerwoną witaminą to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest odpowiedzialna za regulowanie produkcji czerwonych krwinek, a także za metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów.

Za co odpowiada witamina B12?

Niedobór witaminy B12 jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, z tego też powodu należy dbać o odpowiedni jej poziom w organizmie.
Kobalamina jak zwykło nazywać się tę witaminę to organiczny związek chemiczny, który zawiera w swojej cząsteczce jon kobaltu. Witamina ta bierze udział w produkowaniu czerwonych krwinek i pozytywnie wpływa na przeciwdziałanie anemii. Ponadto ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, ponieważ bierze udział w tworzeniu otoczek nerwowych, które mają za zadanie chronić i izolować komórki nerwowe. Kobalamina potrzebna jest również do syntezy białek i kwasów nukleinowych w komórkach. Jej prawidłowe stężenie idące w parze z kwasem foliowym i witaminą B6 pomaga regulować poziom homocysteiny, której wysoki poziom może wywołać pojawienie się miażdżycy.

Obecność witaminy B12 w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ ma to ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niestety dalej wiele osób nie wie o tym, jak ważna jest ta kobalamina. Niedobory pojawiają się szczególnie u dzieci oraz osób starszych. Pierwsze objawy awitaminozy są ciężkie do wykrycia, ponieważ jej nadmiar odkłada się w wątrobie oraz mięśniach. Problemy z nieprawidłowym poziomem tego organicznego związku chemicznego mogą pojawić się po kilku latach.

Objawy braku witaminy B12

Symptomy związane z niedoborem kobalaminy mają negatywny wpływ na pracę oraz funkcjonowanie organizmu. Pacjenci skarżą się na to, że są osłabieni oraz zmęczeni a ich układ odpornościowy osłabiony brakiem witaminy jest bardziej narażony na infekcje. Ponadto człowiek może mieć problemy z brakiem apetytu oraz ogólnie pojętymi zaburzeniami trawienia. Kończyny pacjentów drętwieją, a mózg nie jest w stanie przetwarzać wielu informacji, więc pojawiają się problemy z pamięcią. Co więcej, kobiety mogą mieć również zaburzony cykl miesiączkowania.

Po jakimś czasie układ krwionośny przestaje działać prawidłowo, ponieważ pojawia się niedokrwistość megaloblastyczna lub złośliwa. Pacjenci mają problemy z chodzeniem, które wynikają z zaburzeń w układzie nerwowym. Stopy oraz dłonie drętwieją, a widzenie jest utrudnione. Przez braki w suplementacji tej witaminy zaburzony zostaje poziom hiperhomocysteiny, która jest czynnikiem wywołującym miażdżycę. Błony śluzowe żołądka narażone są na zmiany zwyrodnieniowe oraz zaburzenia trawienia. Co ciekawe brak witaminy B12 może mieć również wpływ na stan psychiczny pacjenta.

Źródła witaminy B12- leczenie

Warto pamiętać o tym, że zdecydowanie najlepszym sposobem na to, aby do organizmu był dostarczany odpowiedni poziom witaminy B12, jest stosowanie diety bogatej w kobalaminę. Należy więc spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, podroby, mleko, jaja kurze itd. Dla osób niespożywających mięsa niezwykle problematyczne jest dostarczanie tej witaminy do organizmu, z tego też powodu producenci jedzenia dla wegan lub wegetarian tworzą produkty, które są sztucznie wzbogacane witaminą B12.

Jednakże sama dieta to nie wszystko, warto również korzystać z dodatkowych suplementów, które zapewniają odpowiedni poziom witaminy B12. Oczywiście przed rozpoczęciem przyjmowania dodatkowej ilości kobalaminy warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który upewni pacjenta czy aby na pewno dodatkowa suplementacja jest potrzebna. Preparaty i suplementy, w których znajduje się witamina B12, dostępne są w aptekach w każdym mieście.