W czym znajduje się kolagen?

Kolagen to substancja, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Jest to niezwykle ważny budulec narządów w ciele człowieka. Warto nadmienić, że poziom produkcji kolagenu spada wraz z wiekiem, to właśnie to jest powodem pojawienia się zmarszczek czy też problemów ze stawami i krążeniem.

Co to jest kolagen?

Kolagen to nic innego jak białko produkowane przez organizm ludzki, które stanowi 1/3 wszystkich białek budulcowych. Co więcej, jest to główny składnik tkanki łącznej oraz spoiwem, które łączy ze sobą komórki. Buduje skórę, kości, zęby, ścięgna, chrząstki oraz naczynia krwionośne. Substancja ta wpływa na utrzymanie gładkiej i elastycznej skóry oraz na prawidłowe funkcjonowanie stawów. To dzięki kolagenowi rany szybciej się goją, a kości zrastają. Ma ogromny wpływ na układ krwionośny, ponieważ poprawia elastyczność żył i innych naczyń krwionośnych. Kolagen to również ochrona nerek, żołądka oraz wątroby, ponieważ tworzy warstwę zabezpieczającą. Ma on również wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego, ponieważ wspiera walkę organizmu z drobnoustrojami, toksynami, a nawet z komórkami rakowymi.

Rola kolagenu w organizmie

Starzejąc się, organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości kolagenu i wiąże się to z tym, że o wiele mniej komórek jest wytwarzanych, niż obumiera. Procesy związane z obniżaniem się poziomu kolagenu pojawić się mogą nawet przed trzydziestką. Zdecydowanie ma na to wpływ wiele czynników zewnętrznych takich jak życie w stresie, kontakt z toksynami, a nawet zanieczyszczenie powietrza.
Braki kolagenu objawiają się tym, że skóra na twarzy i szyi staje się sucha i wiotka i pojawiają się na niej bruzdy oraz zmarszczki. Co więcej, nieodpowiednia ilość kolagenu oznacza również to, że włosy stają się łamliwe i osłabione. Wszystkim tym objawom towarzyszą bóle stawów oraz problemy z krążeniem.

Produkty spożywcze z kolagenem

Warto pamiętać o tym, że prawidłowy poziom kolagenu może być kontrolowany dzięki odpowiedniej diecie, w której znajdują się produkty bogate w to białko. Najczęściej wymienia się produkty takie jak galaretki, żelatyna spożywcza, kurze łapki czy podroby. Mimo tego, że produkty te są bogate w kolagen, to odradza się spożywanie ich w nadmiernych ilościach. Należy więc zacząć od ograniczenia spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, które mogą zawierać duże ilości tłuszczu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ taki pokarm przyczynia się do wzrostu stężenia ilości cholesterolu w organizmie i ma bardzo szkodliwy wpływ na układ krążenia. Kolagen znaleźć można również w innych produktach. Mimo tego, że wiele osób spożywa kolagen rybi opinie na temat skuteczności są podzielone. Jednakże warto mieć na uwadze, że kolagen takiego pochodzenia sprawdza się znakomicie jako suplement.

Dietę bogatą w kolagen warto uzupełnić produktami, w których znajduje się dużo witaminy C, ponieważ wpływa ona na wytwarzanie kolagenu i jędrność skóry. To samo dotyczy witaminy E, która jest odpowiedzialna za przeciwdziałanie sieciowaniu i sztywnieniu włókien kolagenowych.
Niezwykle ważne jest to, aby produkty, które trzeba potraktować obróbką termiczną, nie były smażone w głębokim tłuszczu czy grillowane, ponieważ o wiele lepszym rozwiązaniem będzie gotowanie. Niezwykle duży wpływ na poziom kolagenu w organizmie ma również picie odpowiedniej ilości płynów.

Warto również korzystać z dostępnych na rynku suplementów, które dostać można w aptekach. Niezwykle ważne przy wyborze produktów tego typu jest to jakiego pochodzenia jest kolagen i jakiej jest klasy.
Tak więc wyróżnia się kolagen typu I, który uważany jest za najbardziej wartościowy oraz kolagen typu II, który zalecany jest dla osób, które mają problemy z motoryką.