Jakiej pracy warto się podjąć? – Pracownik sklepu

Jeśli zastanawiasz się, jakiej pracy warto się podjąć, pracownik sklepu może okazać się rozwiązaniem dla ciebie. Ale co właściwie kryje się pod tym określeniem, na czym polega ta praca? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pracownik sklepu – na jakich stanowiskach pracuje?

“Pracownik sklepu” nie jest jednoznacznym pojęciem, możemy tak nazwać osoby na różnych stanowiskach pracujące w sklepie. Łączy ich miejsce zatrudnienia, ale to wszystko. Ich zakres obowiązków, zarobki, czy typ umowy mogą być zupełnie inne. Fakt, bywa też tak, że gdy mamy do czynienia z mniejszą liczbą pracowników sklepu, kilka stanowisk łączy się w jedno. Jednak w tym artykule postaramy się zaznaczyć podział na poszczególne zawody.

Stanowiska, na których może być zatrudniony pracownik sklepu:

  • Kierownik sklepu;
  • Kasjer;
  • Sprzedawca;
  • Kasjer-sprzedawca;
  • Magazynier;
  • Pakowacz.

Kierownik sklepu – opis stanowiska

Stanowisko kierownika jest jednym z ważniejszych w sklepie. Jego praca polega na formalnej organizacji działania sklepu. Jego rolą jest kierowanie aktualną działalnością sklepu oraz realizacja zadań sprzedażowych.

Kierownik nadzoruje pracę niższych szczeblem pracowników sklepu. Pilnuje przestrzegania przepisów BHP, dba o wysoką jakość obsługi klienta i poprawia wydajność pracowników poprzez korygowanie popełnianych przez nich błędów. Tworzy grafik pracy, dzieli zadania między pracowników i wypłaca im wynagrodzenia. Przy czym zależnie od ich sprawowania, daje im podwyżki lub w uzasadnionych przypadkach obniża pensję. Do jego obowiązków należy również rekrutacja nowych pracowników.

Kierownik sklepu opracowuje harmonogram dostaw i negocjuje ich warunki z dostawcami. Ustala ceny produktów znajdujących się w ofercie sklepu. Kieruje finansową i marketingową polityką sklepu. Jest to główny organ decyzyjny w najważniejszych sprawach związanych z funkcjonowaniem sklepu.

Kasjer – opis stanowiska

Kasjer, jak sama nazwa wskazuje, pracuje na kasie. Jest odpowiedzialny za obsługę kasy fiskalnej i terminala płatniczego. Przyjmuje od klientów należną zapłatę za towary i wypłaca im resztę. Weryfikuje wiek klientów odwiedzających sklep, jeżeli tego wymaga sprzedaż danego produktu (np. alkoholu). Wystawia paragon lub fakturę i informuje klientów o akcjach promocyjnych bądź programach lojalnościowych.

Utrzymuje porządek na miejscu pracy, a czasami również jest oddelegowywany do drobnych prac porządkowych (jak mycie podłóg) i wystawiania produktów na półkach sklepowych. Niekiedy zajmuje się też pracami magazynowymi (zazwyczaj w przypadku mniejszych sklepów). Jeśli w sklepie nie ma oddzielnego stanowiska do obsługi klienta, kasjer może być również odpowiedzialny za przyjmowanie zwrotów, reklamacji i skarg klientów.

Sprzedawca – opis stanowiska

Sprzedawca zajmuje się obsługą klienta, przedstawia mu produkty i doradza w zakupach. Jest to osoba często spotykana w takich miejscach jak sklepy odzieżowe, budowlane, czy RTV-AGD. Podchodzi do klienta i pyta “w czym mogę pomóc”. Następnie informuje o bieżących akcjach promocyjnych, doradza zakup produktu pod wymagania klienta i odpowiada na jego wszelkie pytania. Opowiada o produktach, pomaga je znaleźć na półkach sklepowych, sugeruje kupno określonych pozycji.

Kasjer-sprzedawca – opis stanowiska

Najprościej mówiąc jest to zawód łączący w sobie stanowisko kasjera i sprzedawcy. Taka osoba zarówno siedzi na kasie i przyjmuje zapłatę od klientów, jak i doradza im w zakupach. Może być tak, że ta sama osoba najpierw pomaga klientowi, a w momencie, gdy ktoś podejdzie do kasy, skanuje kody kreskowe towarów i zajmuje się rozliczeniami finansowymi w kupcem. W innym wypadku osoba na tym stanowisku może pełnić jednocześnie tylko  jedną z tych ról i np. co drugi dzień pracuje na kasie, a przez resztę dni doradza klientom.

Magazynier – opis stanowiska

Jest to osoba nadzorująca prace związane z działaniem magazynu. Przyjmuje towary od dostawców, dba o ich odpowiednie przechowywanie i wydaje je do części handlowej sklepu. Magazynier dba o praktyczne rozmieszczenie towaru, pilnuje, aby zgadzała się ilość zamówionego, przyjętego i wydanego towaru.

Pracownik magazynu dba o wszystko, co związane z towarem. Chroni towar przed uszkodzeniami z powodu nieprawidłowości wykonywanej pracy, a także związane z czynnikami zewnętrznymi jak np. kradzież, pożar, zalanie. Czuwa nad terminami przechowywania i wydawania towarów.

Praca ta wymaga siły fizycznej, bo polega na przemieszczaniu ciężkich przedmiotów. Równie ważna jest tu ostrożność, bo w magazynie nietrudno o wypadki związane z upadkami, nadwyrężeniem mięśni, czy z potrąceniem przez pojazdy (np. przez wózek widłowy).

Pakowacz – opis stanowiska

To stanowisko może polegać na pracy w magazynie lub na pracy przy kasie. W przypadku magazynu pakowacz zabezpiecza ładunek, aby nie uległ uszkodzeniu podczas transportu, czy podczas przemieszczania go w obszarze sklepu. Dba również o bezpieczne rozmieszczenie go na półkach.

W przypadku pracy przy kasie praca pakowacza polega na pakowaniu zakupów klientom. W dużych marketach jest to osoba stojąca na końcu kasy taśmowej i wkładając do toreb zeskanowane przez kasjera produkty. Ma to na celu przyspieszenie procesu skanowania towarów i pomoc klientom (np. gdy klientem jest osoba starsza, mająca trudności ruchowe i związku z tym, trudności z pakowaniem zakupów).

Stanowisko to można też spotkać w sklepach oferujących różnego typu produkty wyższej jakości, często przeznaczone na prezent dla kogoś. W sytuacji, gdy zależy nam na ładnym opakowaniu zakupionego przedmiotu, taka osoba profesjonalnie go ozdobi.

Jakiej pracy warto się podjąć? – Pracownik sklepu

Jak można zauważyć, pracownik sklepu może wykonywać wiele czynności. Dlatego warto dokładnie czytać ogłoszenia o pracę, aby wiedzieć, czego oczekuje się od przyszłego pracownika na konkretnym stanowisku.

Ofert pracy jako pracownik sklepu można szukać na takich serwisach internetowych, jak np. GoWork.pl, pod poniższym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/pracownik-sklepu;st/warszawa;l