Szybka nauka angielskiego – jak zwiększyć jej skuteczność?
Data publikacji 9 listopada 2021
Nikt nie kwestionuje dziś tego, że nauka angielskiego może nam się przydać w życiu. Często słyszymy jednak, że opanowanie tego języka to proces długi i żmudny, który przez długi czas nie daje nawet minimalnej satysfakcji. Czy szybka nauka angielskiego rzeczywiście nie jest możliwa? Dziś można przedstawić wiele dowodów na to, że takie przekonanie jest mitem.
Angielski szybko i skutecznie
Czy szybkie uczenie się angielskiego ma w ogóle sens? Zdecydowana większość osób uczących się tego języka nie może uwierzyć w to, że szybka nauka angielskiego ma w ogóle szansę na powiedzenie. Nawet osoby, które nie podchodzą do tego zagadnienia aż tak sceptycznie, są jednak pełne wątpliwości. Często pojawia się pytanie o to, czy szybka nauka może być skuteczna, skoro zwykle mówi się o tym, że nauka języków obcych jest procesem długim i wyjątkowo trudnym. Oczywiście, jeszcze kilkanaście lat temu wspomniane wątpliwości znajdowały uzasadnienie, wynikało to jednak przede wszystkim z ograniczonego dostępu do nowych technologii. Dziś jednak możemy korzystać zarówno z komputerów, jak i z urządzeń przenośnych, Internet znajduje się w zasięgu ręki bez względu na to, czy jesteśmy w domu, czy też w szkole, a do tego możemy cieszyć się z możliwości kontaktu z osobami, które mówią na co dzień w danym języku. Szybka nauka staje się nie tylko możliwa, ale również wyjątkowo przyjemna.
Oczywiście, szybka nauka angielskiego sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy dopiero zaczynamy się uczyć tego języka, a co za tym idzie – zależy nam na edukacji na poziomie podstawowym. Nawet w takiej sytuacji nie ma mowy o stwierdzeniu jednoznacznie przewidującym, ile czasu zajmie nam edukacja w tym zakresie. Kluczowe znaczenie ma to, ile czasu możemy poświęcić na edukację, nie bez znaczenia jest jednak i to, jak radzimy sobie z koncentrowaniem się na jednej czynności i jaka jest nasza motywacja. Osoby, które potrzebują konkretów, powinny więc zadowolić się informacją, że opanowanie języka angielskiego na poziomie podstawowym może zająć od dwóch do sześciu miesięcy.
Szybka nauka – najważniejsze zasady
Nietrudno się domyślić, że nawet najlepszy kurs angielskiego nie zda się na wiele, jeśli osoba, która będzie się do niego przygotowywać nie popracuje jednocześnie nad sobą. Nauczyciele i sami uczniowie nie mają wątpliwości, co do tego, że bez trudu można wskazać przynajmniej kilka zasad, dzięki którym efektywna nauka może stać się znacznie łatwiejsza. Najważniejsza zakłada systematyczność, warto jednak pamiętać również o tym, jak ważne jest stawianie sobie realnych osób. Okazuje się również, że porównywanie się z innymi nie jest wcale tak wartościowe, jak mogłoby się to wydawać. Nie brakuje osób, które motywuje to do nauki, w zdecydowanej większości przypadków przyczynia się jednak do potęgowania przeświadczenia, że nie mamy większych szans na osiągnięcie sukcesu.
Sprawdzone sposoby na szybką naukę
Chyba najskuteczniejszym sposobem na szybkie opanowanie zasad języka angielskiego wydaje się nauka tego języka w domu. Dziś niemal każda szkoła językowa ma w swojej ofercie zajęcia prowadzone w domu ucznia, modne są przy tym również kursy online, w których można uczestniczyć korzystając z programów komputerowych. Nauka w domu jest chwalona jako odbywająca się w bardziej komfortowych warunkach niż ta, którą prowadzi się w szkole językowej. Jej plusem jest również to, że pozwala na oszczędność czasu.
Także miłośnicy uczenia się w grupie mogą być jednak pewni, że nauka języka angielskiego prowadzona w taki sposób może okazać się dla nich satysfakcjonująca. Intensywne kursy języka angielskiego wymagają spędzania w szkole językowej przynajmniej kilku godzin dziennie. Pozwalają jednak na szybkie opanowanie nie tylko zasad gramatycznych, ale i umiejętności komunikowania się po angielsku. Efekty są fantastyczne, choć wymagają sporej mobilizacji.
Innym, równie ciekawym rozwiązaniem, są zajęcia z native speakerem. Jeśli jest on osobą, która nie komunikuje się w języku polskim, szybko dochodzi do przyswojenia najważniejszych pojęć. Mózg ucznia pracuje na najwyższych obrotach, a niemożność pomagania sobie mówieniem po polsku przynosi spektakularne rezultaty.