Jak obniżyć trójglicerydy – poznaj najważniejsze wytyczne

Trójglicerydy są ważnym składnikiem tkanki tłuszczowej. Jeśli więc w organizmie obecne są w odpowiednich ilościach, mają pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie. Gdy jednak jest ich za dużo, mogą być poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Jak obniżyć trójglicerydy? Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposobów, którymi warto się zainteresować.

Co warto wiedzieć o trójglicerydach?

Trójglicerydy są tłuszczami prostymi i złożonymi, które organizm wykorzystuje jako budulec tworząc tkankę tłuszczową oraz jako cenne źródło energii. Są produkowane przez wątrobę i powstają zarówno z kwasów tłuszczowych, jak i węglowodanów. Nie można też zapominać, że obecne w organizmie trójglicerydy, przynajmniej częściowo, trafiają do niego także wraz z pożywieniem. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku cholesterolu, są składnikami zewnętrznej warstwy skórnej. Ich niedobór jest więc niewskazany choćby dlatego, że może prowadzić do ubytków cennej dla organizmu wody.

Niestety, nadmiar trójglicerydów może mieć równie niekorzystne skutki. Jest kojarzony z wieloma chorobami, wśród których na pierwszy plan wysuwa się otyłość i miażdżyca naczyń. Zbyt wysoki poziom trójglicerydów może prowadzić również do cukrzycy typu II, jest też wiązany z tak groźnymi schorzeniami, jak udar mózgu, zawał serca oraz stłuszczenie wątroby.

Jak walczyć z nadmierną ilością trójglicerydów?

Chcąc obniżyć poziom trójglicerydów w organizmie dobrze jest pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie ma w takim przypadku zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli zdecydujemy się na prawidłowo dobraną dietą z odpowiednią ilością tłuszczów i kalorii, z pewnością problem zostanie rozwiązany bez konieczności stosowania dodatkowych środków. Nie można jednak zapominać o tym, że na poziom trójglicerydów wpływa nie tylko to, co jemy, ale i to, w jaki sposób funkcjonujemy. Dobrym pomysłem będzie więc z pewnością zmiana dotychczasowego stylu życia na bardziej aktywny.

O ile konieczność prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia wydaje się czymś oczywistym, o tyle kwestie związane z dietą obniżającą poziom trójglicerydów budzą wątpliwości. Warto więc pamiętać, że nie trzeba układać jej samodzielnie. Pomóc może zarówno lekarz, który zdiagnozował problem, jak i osoba zawodowo zajmująca się dietetyką. Naczelna zasada takiej diety mówi o tym, że powinna ona dążyć do stopniowego eliminowania nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Warto też pamiętać o tym, aby zastępować je nienasyconymi tłuszczami pochodzenia roślinnego. Poza tą podstawową zasadą dobrze jest przestrzegać także kilku innych. Cennym wsparciem dla organizmu będzie z pewnością zmniejszenie spożycia cukrów prostych oraz rezygnacja z potraw smażonych. Nie zaszkodzi też ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych i unikanie używek, w tym zwłaszcza podnoszącego poziom trójglicerydów alkoholu. Osoby, które starają się pozbyć zbyt dużej ilości trójglicerydów muszą też pamiętać o nawadnianiu organizmu. O ile lekarz nie wyda innych zaleceń, absolutnym minimum jest picie dwóch litrów wody dziennie.

Osoba, u której zdiagnozowano zbyt wysoki poziom trójglicerydów, nie powinna go ignorować. Musi liczyć się z tym, że zagrożenie jest duże. Przestrzeganie diety i większa aktywność fizyczna to absolutne minimum i w żadnym wypadku nie powinna zastępować regularnych wizyt w gabinecie lekarskim. To właśnie one mają kluczowe znaczenie dla kontroli stanu trójglicerydów. Lekarz jest też jedyną osobą, która może zadecydować o podjęciu bardziej radykalnych kroków prowadzących do obniżenia poziomu tego składnika we krwi.