Czym są czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice nie są popularne, ale czasem zdarza się sytuacja, że trzeba z nich skorzystać. Za tablice te także trzeba zapłacić i można je załatwić w urzędzie w konkretnych sytuacjach. Czerwone rejestracje są widoczne na drodze z bardzo daleka i nie różnią się niczym od tradycyjnych tablic poza kolorem.

Co oznacza czerwona rejestracja samochodowa?

Czerwona rejestracja jest rejestracją tymczasową i wydawana jest pojazdom, które zarejestrowane są na okres tymczasowy. Tablice te ważne są przez 30 dni i mogą mieć różne rozmiary, a także można je używać w autach i motocyklach.

Jak i kiedy wyrabia się czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice wyrabiane są w kilku sytuacjach, jedną z nich jest sprzedaż samochodu. Innymi powodami są:
– wywiezienie auta za granicę,
– transport samochodu po jego zakupie z miejsca sprzedaży do miejsca docelowego,
– oczekiwanie na wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych po ich uszkodzeniu,
– oczekiwanie na wydanie tablic indywidualnych
– przejazd związany z wykonaniem badania technicznego lub jego naprawą.
Trzeba pamiętać, że w tych sytuacjach czerwone tablice są niezbędne, ponieważ dzięki nim można zidentyfikować pojazd.
Aby wyrobić czerwone rejestracje, należy udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych. Następnie trzeba wypełnić formularz, który znaleźć można w internecie. Do tymczasowej rejestracji samochodu potrzebne są wszystkie oryginalne dokumenty, a jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, wówczas dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Po załatwieniu wszystkich formalności trzeba czekać na informację, że tablice zostały wyrobione i udać się po ich odbiór.
Dokumenty potrzebne do wydania tymczasowych czerwonych tablic rejestracyjnych:
– dokument potwierdzający zakup samochodu, np. faktura lub umowa kupna,
– zagraniczny lub polski dowód rejestracyjny pojazdu,
– kartę pojazdu jeśli auto pochodzi z Polski i jest ona wydana,
– polskie lub zagraniczne tablice rejestracyjne. W przypadku jeśli właściciel auta ich nie posiada, musi napisać oświadczenie o ich braku,
– gdy samochód został sprowadzony z zagranicy, wówczas potrzebne jest pokwitowanie dotyczące opłacenia akcyzy oraz potwierdzenie, że auto przeszło odprawę celną.

Czerwone rejestracje a ubezpieczenie

Właściciel samochodu ma obowiązek wykupić polisę OC. Może zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest wykupienie miesięcznej polisy za 100 zł lub standardowego ubezpieczenia na rok. W przypadku rocznego ubezpieczenia właściciel samochodu po wydaniu stałych tablic rejestracyjnych będzie musiał zmienić numer rejestracyjny w dokumentach.
Jeśli kierowca w czasie wypadku nie ma stałych i czerwonych tablic rejestracyjnych wtedy koszty związane z wypadkiem nie są pokrywane przez ubezpieczalnię nawet jeśli kierowca ma opłacone składki.

Koszt wydania czerwonych tablic rejestracyjnych

Przed zakupem samochodu dobrze jest pomyśleć o wyrobieniu czerwonych tablic rejestracyjnych i doliczyć ich koszt do kosztów kupna samochodu. Cena wyrobienia tablic uzależniona jest od tego czy auto jest kupione w Polsce, czy sprowadzone z zagranicy. Ceny wyrobienia czerwonych tablic rejestracyjnych przedstawiają się następująco:
– 62 zł to rejestracja tymczasowa auta z kraju.
– 112 zł kosztuje rejestracja auta podczas wywozu za granicę,
– 40,75 zł to cena tymczasowej rejestracji przyczepy lub naczepy,
– 65,75 zł w przypadku gdy motor, traktor, naczepa lub przyczepa będą wywożone za granicę,
– 37,75 zł to całkowity koszt tymczasowej rejestracji motocykla i traktora.